Įsiminkite šiuos patarimus – taip išgelbėsite mušamo vaiko gyvybę

Po šalį supurčiusios tragedijos, kurios metu Kėdainiuose savo namuose mirė patėvio užmuštas keturmetis berniukas, viešojoje erdvėje, lyg iš gausybės rago, pasipylė idėjos, kaip reikėtų spręsti smurto prieš vaikus problemą.

Neabejingi žmonės netruko išsakyti įvairias mintis, ką būtų galima padaryti – vieni siūlė pasirašyti peticijas, raginančias drausti bet kokį smurtą prieš vaikus, kiti kūrė feisbuko grupes, kuriose raginama anonimiškai pranešti apie skriaudžiamas vaikus arba matomą smurtą.

Vis dėlto Kėdainių tragedija parodė, kad abejingiausi liko greta šeimos gyvenę kaimynai, kurie buvo arčiausiai visą dieną kankinamo berniuko.

Visuomenininkai, siekdami užkirsti kelią panašioms tragedijoms, ragina kaimynus nelikti abejingais ir vos tik įtarus galimą smurtą prieš vaikus, belsti į kaimynų duris. Socialinė iniciatyva „Pasibelsk“ skirta atsakingiems kaimynams, kuriems rūpi, kas dedasi už sienos.

Psichologė Milda Karklytė – Palevičienė, kuri prisideda prie akcijos įgyvendinimo, pateikė praktinių patarimų, kaip reikėtų elgtis, kaimynystėje išgirdus smurto atvejį.

 
Beldimas atitrauks agresorių nuo aukos

Pasak pašnekovės, kaimynai yra pirmieji, kurie gali sureaguoti į galimą smurto protrūkį. „Jokiu būdu nereikia eiti pas kaimynus ir pradėti jiems moralizuoti. Visų pirma, išgirdus neaiškios kilmės triukšmą, raudantį ar meldžiantį padėti vaiką, reikėtų paskambinti kaimynui į duris ir pabandyti nukreipti dėmesį nuo to, kas ten vyko. Socialiai atsakingas kaimynas gali paprašyti kaimyno druskos, pasiklausti, ar pas jį namuose nedingo elektra. Visada galima paprašyti patraukti automobilį kieme arba padėti atnešti dėžes iš rūsio. Agresoriaus atitraukimas nuo galimos aukos gali išgelbėti gyvybę, ir tai privalu žinoti“, – kalbėjo psichologė.

 

1

 

Svarbiausia – užmegztas kontaktas

Ji pabrėžė, kad, prieš beldžiantis į kaimynų buto duris, būtina pasirūpinti ir savo saugumu. Jei greta gyvenanti šeima neseniai atsikraustė ir iki tol nesate su jais bendravę, vertėtų deramai įvertinti situaciją ir tik tada eiti. Į pagalbą pašnekovė ragino pasikviesti daugiau kaimynų arba deleguoti vyrą, kuris įvertintų situaciją. Tai, kad vaikas verkia, ne visada reiškia, kad namuose prieš jį smurtaujama. Tikėtina, kad vaikas rodo kaprizus, prastai jaučiasi arba verkia dėl nepatenkintų įnorių. Pasak jos, jei neabejingas kaimynas pasibels į namų duris, kuriuose – saldainio negaunantis trimetis verkia, nuo to nieko blogo nenutiks. Anaiptol, vaiko mama paaiškins situaciją, o ir pirmasis kontaktas su kaimynais bus užmegztas. „Tokiu atveju kaimynai nuėję neturėtų moralizuoti. Atvirkščiai, jiems reikėtų pasiūlyti pagalbą, padėti nukreipti dėmesį. Svarbiausia – parodyta iniciatyva. Juk niekas dėl trijų metų vaiko krizės arba tam tikrų raidos etapų policijos nekviečia“, – paaiškino M. Karklytė- Palevičienė.

Auga vaikai, auga ir bausmės

Psichologė trejus metus bendrauja su tėvais ir padeda jiems užmegzti ryšį su savo vaikais. Ji aiškina jiems, kad vaikus galima auklėti ir be smurto bei bausmių. „Sakoma, kad „beržinė košė“ nėra smurtas, tačiau nuo švelnaus krepštelėjimo juk viskas prasideda. Iš pradžių – lengvas sudavimas, o vėliau bausmės kartu su vaikais ir agresoriaus pykčiu ima augti. Juk augantys vaikai, pirmą kartą gavę lupti, antrą kartą į tokį patį sudavimą nebesureaguos“, – kalbėjo M.Karklytė. Smurtautojas paprastai yra labai silpnas, jaučiasi neįvertintas, todėl negali prisitaikyti prie aplinkos. Norėdamas dominuoti, jis bando aplinką priderinti prie savęs. Vienas iš būdų – tai padaryti jėga. Socialine kampanija „Pasibelsk“ norima edukuoti, šviesti visuomenę, kaip reikėtų reaguoti į smurto apraiškas ir kaip atsakingai elgtis, kad savo įsitraukimu nepakenktumėme nei sau, nei tiems, kuriuos norime apsaugoti. Kampanijos metu bus pateikiami psichologų, vaikų elgsenos specialistų, teisininkų, policijos pareigūnų patarimai, ką daryti, kai matoma ar nujaučiama prievarta prieš vaikus, smurtaujama.

Straipsnis publikuotas portale ,,lrytas.lt”, parengė žurnalistė Gerda Morozovienė.


 

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Jums gali patikti:

Vaikų psichologė Milda Karklytė-Palevičienė: „Animacija gali padėti išspręsti begalę problemų“

Animacija yra neatsiejama vaikų gyvenimo dalis. Prie jos pratinami net patys mažiausieji žiūrovai, dar tik pradedantys pažinti pasaulį. Tačiau sparčiai augant animacinių filmų pasiūlai, labai …

Skaityti →

Kaip tėvams žinoti, kuri vaikiška knyga gera?

Kai skaitome knygutes kartu su vaiku, mes ne tik smagiai leidžiame laiką. Skaitydami dalyvaujame savotiškame terapijos seanse, leidžiančiame geriau pažinti save ir savo jausmus. Konsultuoja Milda …

Skaityti →

Užaugs, tada ir auklėsime?

Dažnai girdime, kaip tėvai sako: „Užaugs, tada ir auklėsime, ko norėti iš tokio mažiuko, tegul pasidžiaugia vaikyste.“ Ir džiaugiasi vaikyste, kol vieną gražią dieną gimdytojai …

Skaityti →