Kūdikystėje patirtas nesaugumo jausmas: kas tai ir kokiais sutrikimais pasireikš ateityje?

Kūdikystėje patirtas nesaugumo jausmas gali pasireikšti labai įvairiai vėlesniame amžiuje, sako vaikų psichologė Milda Karklytė – Palevičienė.

Jeigu lėliukas jaučia, kad jo poreikiai patenkinami, į juos reaguojama su kantrybe ir meile, tuomet formuojasi pats stipriausias pamatinis saugumo jausmas: jis ima suvokti, jog šis pasaulis yra saugus. Priešingu atveju, ypač kai vaikelį pirmosiomis dienomis ar net valandomis palieka vieną, tai gali virsti įvairiomis problemomis.

Image result for crying kid

“Teko konsultuoti vieną berniuką, paliktą tikrosios motinos vos jam gimus. Jį atvedę įtėviai iš tiesų yra mylintys ir rūpestingi, bet vaikelis jaučia tokią baimę ir nesaugumo jausmą, kad iš to kyla didžiulių problemų. Užteko kelių pirmųjų gyvenimo dienų, kai jis buvo paliktas mamos, ir tas nesaugumo jausmas atsiliepia iki pat dabar, kai jam jau septyneri.

Kūdikystėje patirtas nesaugumo jausmas gali pasireikšti psichologiniais sunkumais ar net psichikos sutrikimais: depresija, nerimo, valgymo sutrikimais, priklausomybėmis ir kt. Žmonės, neturintys bazinio saugumo jausmo, nepasitiki kitais, nuolat jaučia baimę ir pavojų, nes niekada nėra užtikrinti, kad viskas bus gerai.

Jiems gali kilti noras žeminti, kontroliuoti kitus, taip gali susidaryti iliuzinis jausmas, jog per tokius veiksmus tarsi kontroliuojamas pasaulis, taip jis atrodo labiau nuspėjamas. Dar gali būti, kad toks žmogus visiškai nemokės būti vienas, jam nuolat reikės kito asmens pritarimo, jis reikalaus, kad jį nuolat girtų, liaupsintų, palaikytų, sakytų, kaip tu čia viską gerai darai. Jis gali prikibti prie kito asmens arba priešingai – vengti santykių, taip stengdamiesi išvengti galimo skausmo.

Moterys ir vyrai, neturintys bazinio saugumo jausmo, pasiryžę daryti bet ką, kad tik nesijaustų palikti arba, atvirkščiai, maniakiškai kontroliuoja kiekvieną partnerio žingsnį arba pasirenka gyvenimą be partnerio. Vaikystėje nepatirtas saugumo jausmas gali pasireikšti miego sutrikimais, pavyzdžiui, mano minėtas septynmetis dar niekaip nesugeba užmigti vienas, negali nusiraminti. Jeigu jam tik šmėstelės bent menkiausia abejonė, kad gali būti paliktas, jis ima berti ašaras ir nesugeba pats nusiraminti. Jam kažkur giliai užsifiksavę, jog jis jau buvo paliktas, ir dabar kiekvienas įtėvių išėjimas jam gali sukelti panikos priepuolius”, – sako. M. Karklytė-Palevičienė, Laimingasvaikas.lt įkūrėja.

[hr]

Straipsnis publikuotas žurnale “Tavo vaikas”. Nuoroda į straipsnį: https://bit.ly/2rfB4vA

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Jums gali patikti:

Psichologė apie „influencerių“ reklamuojamus savo vaikus: „O kaip jūs jaustumėtės, jeigu jus filmuotų, kai esate tualete?“

Socialiniai tinklai yra tapę mūsų visų gyvenimo kasdienybe. Dalinamės įvairiomis nuotraukomis, vaizdo įrašais, pastebėjimais, o kai kam – tai ir galimybė užsidirbti ar išlaikyti šeimą. …

Skaityti →

Emocinio intelekto tėvai mokosi kartu su vaikais skaitydami

„Mums svarbu ne valdyti emocijas, o jų išraiškas. Nepaprastai svarbu yra atskirti šiuos du dalykus. Ir vaikams, ir tėvams, ir visuomenei turime komunikuoti, kad jausti …

Skaityti →

Psichologė įspėja apie animacinių filmukų įtaką: ragina tėvus nedaryti vienos klaidos

Matyt, šiais laikais yra mažai vaikų, kurie dar nėra matę filmukų. Vieni juos mėgsta labiau, kiti mažiau, bet greitai besikeičiantys vaizdai ekrane masina visus. Neseniai …

Skaityti →